Denizli İş Dünyası, Hazine ve Maliye Bakanıyla Buluşma Toplantısına Büyük İlgi Gösterdi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Denizli iş dünyasıyla bir araya geldi; sorularını cevapladı. Dünya ve Türkiye ekonomisinin kendine nasıl bir yön çizdiğini anlattı. Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı olarak Sayın Uğur Erdoğan, toplantının başında Denizli Platformu adına kısa bir açış konuşması yaptı; Denizli iş aleminin Ankara’dan ve bakanlıklardan beklentilerini aktardı.

DENİZLİ TİCARET ODASI 19.03.2024, 14:12
Denizli İş Dünyası, Hazine ve Maliye Bakanıyla Buluşma Toplantısına Büyük İlgi Gösterdi

 Başkan Erdoğan, salonun dolup taştığı büyük ilgi gören toplantılarıyla ilgili olarak “Sektörlerimizin temsilcilerini, Sayın Bakanımızla buluşturduk. Şehrimiz ve sektörlerimizin beklentilerini Sayın Bakanımıza bizzat aktarma fırsatı da yakaladık. Verimli bir organizasyon oldu. Sayın Bakanımıza bizleri dinledikleri, iş dünyamıza da gösterdikleri yoğun ilgiden dolayı teşekkür ederiz” dedi.

Denizli Ticaret Odası (DTO), Denizli Sanayi Odası (DSO), Denizli Ticaret Borsası (DTB) ile Denizli İhracatçılar Birliği’nin (DENİB) başı çektiği Denizli iş dünyası ile sivil toplum kuruluşlarını aynı çatı altında buluşturan Denizli İş Adamları, Tüccarlar ve Sanayiciler Platformu’nun organizasyonuyla gerçekleştirilen Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki Denizli İş Dünyası İle İstişare Toplantısı’nda, Denizlililer 3 saate yaklaşan geniş katılımlı toplantıda, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e merak ettiklerini sorma ve düşüncelerini iletme imkânı yakaladı. Toplantının başında, Denizli iş dünyası ve kentteki sivil toplum kuruluşlarını temsil eden Denizli Platformu adına DTO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Uğur Erdoğan, kısa bir hoş geldiniz konuşması yaptı. Başkan Erdoğan, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109’uncu yıl dönümünü kutlayarak ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanın bölünmez bütünlüğü, Türk Milleti’nin huzuruyla güvenliği için hayatlarını feda etmekten çekinmeyen şehitleri anarak başladığı konuşmasını Denizli iş dünyasının beklentilerini aktararak sürdürdü. Erdoğan, “Denizli ekonomisi, tüm sektörlerin aktif ve geliştiği bir yapıdır. İhracata dayalı tekstil ve ham maddeleri, hazır giyim ve konfeksiyon, demir ve çelik, maden ve mermer, makina ve gıda ile cam sanayi, en önemli gelir kaynaklarımızdır. Aynı zamanda ülkemizde ziyaretçi sayısıyla ilk 5’te yer alan turizm sektörü, ülkenin gıda bazlı bazı ihtiyaçlarının neredeyse tamamını karşılayan tarım ve hayvancılık sektörü ve önemli bir iş hacmine ulaşan ticaretimizle, Türkiye’nin önde gelen üretken şehirlerindeniz. Yıllık 4 milyar 200 milyon dolar civarındaki ihracatımızın üçte birini, tekstil ve hammaddeleri ile hazır giyim ve konfeksiyon oluşturmaktadır. Ülkemizin, dokuzuncu ihracatçı şehriyiz. 180 ülkeye ihracat yapmaktayız” dedi.

TEKSTİL SEKTÖRÜ İLE İHRACATÇIYA DESTEK OLUNMASINI İSTEDİ

Başta tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü olmak üzere ihracatçıların uluslararası pazardaki rakipleriyle rekabet edebilmesi için bazı beklentileri olduğunu dile getiren Başkan Erdoğan, “İşimizi, sektörlerimizi ve firmalarımızı büyütmek için yurt dışındaki uluslararası fuarlara giderek ikili iş görüşmeleri yapıyoruz. Ancak ihracatta lokomotifimiz olan tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon gibi sektörlerimiz, bir süredir fiyat tutturma noktasında büyük sıkıntı yaşamaktadırlar. Rakiplerimizle yüzde 40-45’e ulaşan fiyat farkları ortaya çıkmıştır. Bu bağlamdaki sıkıntılarımızın daha büyük kayıplara yol açmaması için, geçici de olsa sektör bazlı desteklerin hızla devreye sokulmasını arzu etmekteyiz. Döviz kurundaki artış, TÜİK’in açıkladığı yıllık Üretici Fiyat Endeksi’ndeki artışın altında kalmamalıdır. 2003-2013 yılları arasındaki dönemde, kurdaki yıllık artış %3,5 iken ÜFE’deki artış %6,5 idi. Bu durum, iş dünyasında bir şekilde telafi edilebiliyordu. Ancak şimdi makas çok açıldı… 2022’de ÜFE’deki artış %98; ücretteki artış %94 olurken dolardaki artış ise %35’te kaldı. 2023’te ÜFE’deki artış %81, ücretteki artış %107 olurken dolardaki artış ise %60’a kadar çıkabildi. Bu durum, ihracatçımızın uluslararası pazarlardaki rekabet avantajını elinden alıyor. Finansman maliyetinin yüksekliği ile kredilere erişilmesinde de sorunlar yaşanmaktadır. Tüketici finansmanının sınırlandırılmasını bu süreçte anlayabiliyoruz ancak üretici finansmanındaki %2’lik büyüme sınırı, sanayicimizi zora sokuyor. Bunun yanı sıra gıda sanayinde kullanılan doğal gaz tüketimi yıllık 300 bin metreküpün üstüne çıktığında fiyatı ikiye katlanıyor. Bu uygulamanın da yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

DENİZLİ’NİN MERKEZİ YÖNETİMDEN ÖNCELİKLİ BEKLENTİLERİNİ AKTARDI

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, şehirlerinin ve sektörlerinin gelişmesi için önemli ve gerekli gördükleri toplumsal beklentiler olarak nitelendirdiği bazı yatırımların önünün açılması gerektiğinin de altını çizdi. Başkan Erdoğan, “Az önce sizlere dile getirdiklerimizin ötesinde, kamu arazilerinin tahsisinde üretim, istihdam, ihracat amaçlı yatırımlara yönelik taleplere öncelik verilmesini öneriyoruz. Orman vasfını yitirmiş araziler, sanayi alanı olarak değerlendirilebilir; üretime kazandırılabilir. Biz de bu ve benzeri uygulamalar sayesinde ortaya çıkacak alanlarda sektörlerimizin kümelenmesini kolaylaştıracak yeni küçük, karma ya da ihtisas sanayi siteleri kurmak istiyoruz. Sayın Bakanım, bugün yüzlerce iş insanımızla sizleri buluşturduğumuz bu salonda yaptığımız toplantılarımız, hep bereketli oldu. 2020 yılının mart ayında gerçekleştirdiğimiz toplantımızdaki talebimiz üzerine, dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’tan Denizli-Aydın Otobanımızın ödeneğini imzaladığına dair müjdeyi yine bu binada almıştık. 140 kilometrelik Aydın-Denizli Otoyolu'nun 80 kilometrelik Kuyucak-Denizli Kocabaş arasındaki bölümü trafiğe açıldı. Sayın Cumhurbaşkanımızdan, bu yıl geriye kalan kısmının da tamamlanacağının müjdesini aldık; kendilerine teşekkür ediyoruz. Bizler, bunun gibi uzun yıllardır beklediğimiz konulardan biri olan demir yolumuzun da artık gündemimizden düşmesini istiyoruz. Denizli olarak öncelikle yük taşımacılığında kullandığımız demir yolumuzun modernize edilerek iyileştirilmesini, daha ekonomik bir hale getirilmesini, bizi İzmir’deki limanlara bağlayacak şekilde eksikliklerinin giderilmesini, son istasyonun limanlarla arasındaki bağlantı yollarının bir an önce yapılmasını, sinyalizasyon sisteminin kurulmasını ve çift hatta dönüştürülmesini bekliyoruz. Bununla ilgili fizibilite çalışmasını, Ulaştırma Bakanlığımızın ve Devlet Demiryollarımızın üst düzey yetkilileriyle yaptık. Şehrimize davet ettik ve toplantılar düzenledik. Tespit ettiğimiz ihtiyaçlarla önerilerimizi de Ulaştırma Bakanımıza hem sözlü hem de yazılı arz ettik. Bu konuda finansman desteği vermeniz halinde, hızla faaliyete geçileceğini ve bu beklentimizin de karşılanacağını düşünüyoruz” dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN: DENİZLİ İŞ DÜNYASI, YÜKSEK ENFLASYON VE FAİZLE MÜCADELEDE DEVLETİNİN YANINDADIR!

Enflasyonist baskıyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmaları yakından takip ettiklerini ve destelediklerini vurgulayan Başkan Erdoğan, Denizli iş dünyasının yüksek enflasyon ve faizle mücadelede devletinin yanında olduğuna da dikkat çekti. Erdoğan, “Sayın Bakanım; enflasyonla mücadelenizi destekliyoruz ve yanınızdayız. Ülkemiz ekonomisinin içinden geçmekte olduğu bu dönemde üstlenmiş olduğunuz görevde, başarılı olacağınızdan eminiz. Hem sizin şahsi birikiminiz hem de ülkemiz ekonomisinin temellerinin sağlamlığı, bize bu güveni veriyor. Ülkemizin içinde bulunduğu durumda her kesime fedakârlık düştüğünün de farkındayız. Ancak yüksek enflasyonla ve faizle mücadele kapsamındaki girişimler, üretimi ve ihracatı teşvik edecek mahiyetten ayrılmamalıdır. Üreterek ve tüketerek bu mücadeleyi sürdürecek şartları oluşturmalı, toplumun tüm kesimleriyle sahiplenmeli ve korumalıyız. Özetle her koşulda çarkların dönmesini sağlamalıyız. Denizli’miz, sektörlerimiz, işletmelerimiz de bu konuda üzerine düşeni daha çok çalışarak yapacaklardır” dedi.

BAKAN ŞİMŞEK, SALONDAN SIKÇA ALKIŞ ALDI

Başkan Erdoğan’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise öncelikle grafik ve tabloların da yer aldığı detaylı bir sunumda bulundu; dünya ve ülke ekonomisinde gelinen son nokta ile geleceğe dair ön görülerini paylaştı. Salondakilerin pürdikkat dinledikleri ve sıkça da alkışlarla kestikleri sunumun ardından toplantının soru cevap kısmına geçildi. Bakan Şimşek, Denizli iş aleminin sektörleri ve kamu kaynaklarıyla ilgili sorularını tek tek ayrıntılı bir şekilde yanıtladı.

TOPLANTIYA KATILANLAR ARASINDA AK PARTİ EKONOMİ İŞLERİNDEN SORUMLU GENEL BAŞKAN YARDIMCISI NİHAT ZEYBEKCİ DE VARDI

Salonun dolup taştığı ancak davetlilerin ayakta da olsa büyük bir dikkatle takip ettikleri toplantıya katılanlar arasında Önceki Dönem Ekonomi Bakanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, AK Parti Denizli Milletvekilleri Cahit Özkan, Şahin Tin ile Nilgün Ök, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, DSO Başkanı Selim Kasapoğlu, Denizli Platformu Dönem Sözcüsü ve DTB Başkanı İbrahim Tefenlili, DENİB Başkan Vekili İbrahim Uzunoğlu, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Denizli Vergi Dairesi Başkanı Halil Tekin, Denizli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Osman Erdemir, AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, MHP İl Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Ziraat Bankası Denizli Bölge Başkanı İbrahim Boğa, Halkbank Denizli Bölge Müdürü Fatih Kayacan, Vakıfbank Bölge Müdürü Hakan Günay, Denizli Tüccar Sanayici ve İşadamları Platformu üyesi sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile temsilcileri, DTO Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri, Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyeleri ve Disiplin Kurulu Üyelerinin yanı sıra sayısı 750’yi aşan iş insanı ile kalabalık bir davetli topluluğu da yer aldı.

Yorumlar (0)
17
kapalı
Namaz Vakti 24 Mayıs 2024
İmsak 03:59
Güneş 05:40
Öğle 13:06
İkindi 16:57
Akşam 20:21
Yatsı 21:55
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 37 99
2. Fenerbahçe 37 96
3. Trabzonspor 37 64
4. Başakşehir 37 58
5. Beşiktaş 37 56
6. Kasımpasa 37 53
7. Alanyaspor 38 52
8. Sivasspor 37 51
9. Rizespor 37 50
10. Antalyaspor 38 49
11. A.Demirspor 37 44
12. Samsunspor 37 43
13. Kayserispor 37 42
14. Konyaspor 37 41
15. Gaziantep FK 37 41
16. Ankaragücü 37 40
17. Hatayspor 37 38
18. Karagümrük 37 37
19. Pendikspor 37 37
20. İstanbulspor 37 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 94
2. Barcelona 37 82
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 37 73
5. Athletic Bilbao 37 65
6. Real Sociedad 37 60
7. Real Betis 37 56
8. Villarreal 37 52
9. Valencia 37 48
10. Deportivo Alaves 37 45
11. Osasuna 37 44
12. Getafe 37 43
13. Sevilla 37 41
14. Celta Vigo 37 40
15. Las Palmas 37 39
16. Rayo Vallecano 37 38
17. Mallorca 37 37
18. Cadiz 37 33
19. Granada 38 21
20. Almeria 37 18